Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Orkiestra Dęta OSP w Majdanie Sieniawskim
Orkiestra Dęta OSP w Majdanie Sieniawskim została założona w 2012 roku z inicjatywy Zdzisława Sęka – Naczelnika miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Od początku działalności formacja stanowi ważny element życia kulturalnego Gminy Adamówka.
Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Jerzy Brzyski. Od 2017 roku funkcję tę pełni Michał Rydzik, pod którego kierownictwem zespół systematycznie rozwija swój repertuar i poziom artystyczny.
Orkiestrę tworzą dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe z terenu gminy Adamówka, w zdecydowanej większości bez profesjonalnego wykształcenia muzycznego. Dzięki zaangażowaniu, systematycznej pracy i pasji muzycy osiągają coraz wyższy poziom wykonawczy, reprezentując gminę podczas licznych wydarzeń.
Początkowo orkiestra uświetniała lokalne uroczystości strażackie, religijne i patriotyczne. Od 2018 roku rozpoczęła również działalność koncertową poza terenem gminy, występując m.in. na Jasnej Górze, w Licheniu, Suchowoli, Kalwarii Pacławskiej, Borzęcinie Dużym k. Warszawy oraz w Drohiczynie. W latach 2018 i 2019 orkiestra dwukrotnie koncertowała na Litwie.
Do najważniejszych osiągnięć artystycznych zespołu należą:
I miejsce w kategorii orkiestr podczas „V Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek” w Kalwarii Pacławskiej (2020 r.),
II miejsce na XIII Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr OSP w Tryńczy (2025 r.),
I miejsce na XIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie (2026 r.).
W uznaniu dotychczasowej działalności i wkładu w rozwój kultury oraz tradycji strażackiej, orkiestra została uhonorowana „Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa”.
Orkiestra Dęta OSP w Majdanie Sieniawskim jest dziś nie tylko wizytówką jednostki strażackiej, lecz także ambasadorem Gminy Adamówka w kraju i poza jego granicami.
